
Вчера в София се проведе поредния протест против Генно Модифицираните Организми. В последните дни доста се говори за ГМО по повод предстоящата второ четене на закона за ГМО в Парламента, който вероятно ще либерализира условията за производството им в България.
Какви са фактите в момента?
Макар и неофициално, в храната ни присъстват ГМО над разрешения минимум. При изследване, проведено наскоро, са открити завишени норми на ГМО в известни марки вафли, брашно, салам и кайма.
При сегашните условия в България, ГМО би следвало да се отглеждат само в райони, където в радиус от 30км. липсват други земеделски култури. Дали обаче тези условия се спазват? Това е въпрос, на който трудно може да се отговори.
При търсене на информация за ГМО, едно име присъства във всички резултати - Монсанто. Това е американската компания, която притежава патенти за ГМО.
Филмът The World According To Monsanto представя различни гледни точки за ГМО на хора, правили изследвания за Монсанто или такива, които по някакъв начин са имали взаимоотношения с компанията.
Какво показва филма?
Монсанто търгува със семена за производството на генно модифицирани култури. Компанията притежава и патентите за производство на тези култури. Монсанто също така произвежда редица пестициди, без които генно модифицираните култури не могат да виреят. Най-известния от тези пестициди е Раундъп. В САЩ производството на GMOs се регулира от Food and Drugs Administration.
Редица изследвания в САЩ показват, че ГМО водят до репродуктивни проблеми, диабет, хепатит и рак. За производството на редица зеленчуци се използват гени от животни, което прави тези продукти устойчиви във времето. Такива продукти са домат с ген от риба и картофи с ген от кокиче.
Монсанто произвеждат и растежен хормон Позилак, който се инжектира на кравите, за да се повиши добива на мляко. Изследванията показват, че добива на мляко се повишава с около 20%. Заедно с тези резултати обаче, се наблюдават редица здравословни проблеми при кравите като появата на мастит и репродуктивни проблеми. Това от своя страна води до използването на антибиотици за лечението им. Тези антибиотици обаче попадат в млякото, без това да е известно на потребителите. Позилак води и до завишени количества на хормона IGF-1, който причинява рак на гърдата.
Веднъж заразена почва, на която са отглеждани ГМО, не може да се използва за производство повече. Семената на продукти, получени чрез ГМО не могат да се използват за производство. Това води до пълна зависимост на редица производители от патентите на една компания - Монсанто. В САЩ Монсанто дори стигат по-далече - създават Генна Полиция, която без знанието и присъствието на фермери взима проби от техните земеделски стопанства. Ако тези проби докажат наличие на ГМО в продукцията, Монсанто съди фермерите. Факт е обаче, че дори без използване на ГМО може да се получи замърсяване на продукцията, например чрез опрашване от пчели. В този случай цялата замърсена продукция на фермерите става собственост на Монсанто.
Компанията изхожда от твърдението, че ГМО продуктите, които създава притежават субстанционна еквивалентност с истинските продукти. Много учени обаче отричат за съществуването на подобно понятие. Те твърдят, че хората са използвани за опитни същества за тестване на продукцията на ГМО индустрията.
Факт е, че няма достатъчно надеждни и неманипулирани изследвания за последиците от използването на ГМО. Никой не може да докаже, че ГМО са безвредни. Ако ГМО се произвеждат в България, кой ще бъде техен регулатор?
Няма точно определени правила, по които ГМО продуктите да се регулират. На опаковките на храните не е обозначено, че те съдържат ГМО и в какъв процент.
Ако все пак съществува регулатор на ГМО в България, дали той ще има интереси в Монсанто?ГМО индустрията обаче унищожава земеделските производители, а на оставащите създава пълна зависимост и контрол върху произвежданата от тях продукция. Факт е, че ГМО цели да унищожи традиционните семена, който след години няма да можем да върнем.
Гледайте също репортажа по Нова Телевизия за ГМО, както и историята на Пърси Шмайзер в предаването Бразди.